FAQ

Czyli najczęściej zadawane pytania, wraz z odpowiedziami.

Czym jest bezbarwna folia zabezpieczająca ?
Folia zabezpieczająca (PPF) jest wykorzystywana do zabezpieczania integralności i piękna powłoki lakierniczej Twojego pojazdu. Jest to 200 mikronowa (.008") bezbarwna uretanowa folia klejona na powierzchni pojazdu (np. przednia maska, błotniki, boczne lusterka, grille, przedni zderzak, etc.). Folia zabezpieczająca 3M jest jedną z najbardziej zaawansowanych, gruntownie przetestowanych folii zabezpieczających które możesz aktulanie zamontować.


Czy ona naprawdę zatrzyma kamienie uderzające w przód mojego samochodu ?
Tak! Materiał bezbarwnej folii zabezpieczającej został specjalnie zaprojektowany przez inżynierów 3M do zabezpieczania przednich krawędzi śmigieł samolotów oraz helikopterów właśnie przed uderzeniami kamieni. Folia wykorzystywana była na maszynach wojskowych oraz w późniejszym okresie w wyścigach samochodowych NASCAR . Teraz jest w końcu dostępna do zabezpieczania Państwa samochodów. Małe kamienie, żwir i pył nie są wyzwaniem dla tej folii.

Czy instalacja jest trudna ? Mogę wykonać ją samodzielnie?
Skomplikowanie aplikacji w znaczący sposób zależy od marki i modelu pojazdu. Niektóre samochody aplikuje się szybko i prosto, inne są bardziej wymagające ze względu na większą ilość przetłoczeń. Wspomożemy Cie za sprawą instrukcji oraz filmów wideo z sieci które ułatwią Ci proces aplikacji. Filmy te przedstawiają proces typowej aplikacji. Wielu naszych klientów aplikuje zestawy samodzielnie z dużym sukcesem. Dodatkowo, jeżeli zdecydujesz się na profesjonalną aplikację, możemy pomoc Ci w znalezieniu certyfikowanego aplikatora 3M w Twojej okolicy

Czy folia na lampy przednie jest inna niż na pozostałe elementy ?
Folie zabezpieczające 3M, to folia 200 mikronowa, dzięki jej niebywałej, krystalicznej przejrzystości wykorzystujemy ją do zabezpieczania wszystkich elementów włącznie z lampami.

Czy aplikacja folii zabezpieczającej na moje lampy wpłynie na jakości ich świecenia ?
Folia bezbarwna na lampy blokuje mniej niż jedną dziesiątą procenta (0.01%) promieni świetlnych produkowanych przez Twoje reflektory . Nigdy nie zobaczysz różnicy w jakości świecenia reflektorów.

Moje reflektory są mocno wyprofilowane, czy będzie możliwość aplikacji folii ?
Nasza folia bezbarwna jest wyjątkowo elastyczna, można ją aplikować na duże przetłoczenia. Delikatne podgrzanie materiału może również zwiększyć jej elastyczność i usprawnić proces aplikacji. Dodatkowo niektóre szablony na lampy posiadają specjalne wycięcia ułatwiające aplikacje.

Czy sprzedajecie "folię na metry" ?
Tak, zapraszamy na Nasz Sklep aby zamówić folie na metry.

Jak długo folia wytrzyma ?
Folie zabezpieczające 3M mają gwarancje producenta 7 letnią. Zabezpieczenie powinno być traktowane tak jak lakier Twojego samochodu. Trzymanie samochodu w garażu, woskowanie przy użyciu wosków w spray'u oraz mycie dobrej klasy preparatami spowoduje dłuższe życie Twojego zabezpieczenia.

Jaka jest gwarancja ?
7 letnia gwarancja jest możliwa tylko w przypadku aplikacji przez certyfikowanego aplikatora 3M. Jeżeli gwarancja jest dla Ciebie bardzo istotna, nie zapomnij dopytać aplikatora o ich certyfikat z 3M. Aplikator 3M powinien wypełnić specjalną kartę gwarancyjną. 3M gwaranctuje, że folia nie będzie żółkła i niszczała przy poprawnej aplikacji. Gwarancji nie podlegają uszkodzenia fizyczne, zarysowania, oraz uszkodzenia spowodowane złą aplikacją.

Czy mój lakier zmieni kolor względem nie zabezpieczonej powłoki ?
Nie. Promienie UV przechodząc przez folię spowodują równomierną zmianę koloru na całej powierzchni.


Jak długo powiniem odczekać z aplikacją folii jeżeli moje auto było lakierowane ?
Zawsze, zawsze, zawsze skonsultuj to z osobą lakierującą Twój pojazd. Często powiedzą oni aby odczekać nawet 30 dni aby "wygoił" się nowy lakier przed aplikacją bezbarwnej folii zabezpieczającej . Aplikowanie zabezpieczenia na świeżo malowaną powierznie może być ryzykowne. Powierznia lakierowana w 9 na 10 przypadków jest słabsza niż lakier fabryczny. Jeżeli aplikator dopuści do wyschnięcia powierzchni między aplikowaną folią a lakierem, klejąca strona folii może przylgnąć za bardzo do powierzchni i ją naruszyć . Aplikator musi działać szybko i sprawnie aby zapewnić cały czas mokrą powierzchnię między folią a lakierem.

Czy folia może być aplikowana na uszkodzony lakier ?
3M zaleca aby folia aplikowana była na w pełni pokryty lakierem i "zdrowy" element. Jeżeli zaaplikujesz folię na uszkodzony lakier bedzie on chroniony . Niestety podczas ściągania może zostać poderwany lakier wraz z folią w miejscach uszkodzeń.

Które częsci mojego pojazdu mogą być ochronione ?
Oferujemy najwyższej jakosci ochronę na większości pojazdów obecnych na rynku (samochodów i motocykli). Wszystkie dostępne zestwy zawierają przedni fragment maski, przedni fragment nadkoli, lusterka boczne , przedni zderzak oraz reflektory. Zestawy dodatkowe mogą zawierać takie elementy jak: przedni fragment dachu, progi boczne, słupki przednie, czy tylni próg załadunkowy. Jako kupujący możesz wybrać który element potrzebujesz.

Jak przebiega proces aplikacji ?
"Zabezpieczające bikini" jak potocznie nazywa się zestaw na przód samochodu aplikowane jest w ten sam sposób co folie do przyciemniania szyb. Folia wraz z powierzchnią zabezpieczaną są obficie moczone wodą z dodatką kilku kropel szamponu Johnson Baby . Szablon jest ustawiany w odpowiednim miejscu, po czym płyn z pod folii wyciskany jest energicznie sylikonową raklą . Jeżeli folia mimo wszystko ma tendencje do wstawania w niektórych miejscach można użyć rozworu wody z alkoholem izopropylowym w niskim rozcieńczeniu.

Czy potrzebuje specjalnych środków do konserwacji folii po aplikacji ?
Nie ma potrzeby specjalnej konserwacji folii po aplikacji. Woskuj oraz myj swoje auto jak robiłeś to dotychczas, nie stosuj jedynie wosków w paście oraz wosków barwiących. Mogą one zostawiać widoczne znaki na brzegach folii, a woski koloryzujące mogą po czasię folię odbarwić. Używaj najlepszych jakości wosków w sprayu (np. dostępnych u nas wosków marki Meguiar's). Nanieś wosk dokładnie na folię i rozetrzyj miękką mikrofibrą.

Chcę zawoskować samochód.
Mamy dla Ciebie kilka porad, miękka szczoteczka lub ręcznik z mikrofibry sprawdza się idealnie przy czyszczeniu nadmiaru wosków. Dodatkowo przed woskowaniem możesz użyć specjalnej taśmy papierowej aby zabezpieczyć krawędzie folii. Ścierne mleczka polerskie oraz inne środki ścierne nie są wskazane do używania na folii bezbarwnej.

Co jeżeli chcę wziąc auto na myjnie samochodową ?
Jeżeli upłyneło kilka dni od aplikacji folii, bez problemu możesz wziąć swoje auto na myjnię ręczną lub bezszczotkową. Szablon zabezpieczający będzie bezpieczny.

Czy mogę użyć ponownie folii zabezpieczającej z tego samego szablonu ?
Nie, folie zabezpieczające nie mogą być używane wielokrotnie. Folia musi zostać zaaplikowana na samochód od razu w momencie oderwania od papieru podkładowego. Gdy folia zostanie zaaplikowana na samochód klej zostaje aktywowany i nie powinna ona być usuwana. Jeżeli postanowisz ściągnąć folię z powierzchni prawdopodobnie zacznie się ona rozciągnać i powstaną brzydko wyglądające przeciągnięcia.

Czy ta folia może uszkodzić mój lakier ?
Nie, Folia zabezpieczająca napewno nie uszkodzi Twojej powłoki lakierniczej. Oczywiście gwarancja ta obejmuje tylko i wyłącznie lakier oryginalny (OEM).

Czy folia może być ściągnięta ?
TAK, Folia bez problemu może być ściagnięta w każdym momencie. Każdy aplikator ma swój sprawdzony sposób na ściąganie folii z samochodu. Z naszego doświadczenia najprościej jest wystawić samochód na słońce i pozwolić mu się nagrzeć. Jeżeli jest zimno na zewnątrz, możesz równie dobrze podgrzać folię za pomocą opalarki lub mocnej suszarki. Zacznij od podważenia brzegu folii. Jak już uwolnisz pewien kawałek ściagaj folię poprzez jednostajny ruch pod kątem 20 stopni w swoim kierunku, dzięki czemu folia się rozciągnie i bedzie się powoli ściagać z powierzchni. Po uwolnieniu nowej sekcji kontynuuj ściaganie reszty szablonu.

Czy ona naprawdę jest niewidzialna ?
Bezbarwne folie zabezpieczające 3M są praktycznie niezauważalne dla ludzkiego oka przy poprawnej instalacji. Cienka linia kończąca przy przednim fragmencie maski jest jedynie widoczna pod pewnymi kątami. Statystyczny obserwator nieświadomy ochrony nie jest w stanie dostrzec zabezpieczenia przechodząc obok samochodu.

Czy szablon będzie pasował idealnie do mojego pojazdu ?
Niektóre szablony będą wyglądać na nieco za małe w stosunku do elementu. Zostały one tak zaprojektowane aby kompensować przetłoczenia na konkretnych fragmentach Twojego pojazdu. Takie zestawy muszą zostać dociągnięte w odpowiednim miejscu do krawędzi. Materiał nigdy nie powienien wystawać poza obrys i krwawędz elementu ( wyjątek stanowią zestawy które podlegają zawijaniu tzw. Wrap). Zestawy powinny być dociągnięte z delikatnym marginesem na krawędzi. Pozwala to na bezproblemowe uwolnienie płynu oraz pęcherzy powietrza z pod folii .

PRO Realizacje
Wybrane realizacje z wykorzystaniem folii 3M™Scotchgard Pro Series™.